by  in Aktualności, Fight, Gale

Tymex Boxing Night 18. Sahan Aybay: potrafię boksować lepiej od Parzęczewskiego

Prędzej czy później musiało dojść do walki z Parzęczewskim. Potrafię boksować lepiej od Roberta i to udowodnię 24 września w Obornikach

mówi Niemiec Sahan Aybay (10-0, 8 KO) przed pojedynkiem z Robertem „Mr. KO” Parzęczewskim (26-2, 16 KO) na gali „Tymex Boxing Night 18”. Bilety na eBilet.pl. Transmisja w TVP Sport.

To kolejny w ostatnim czasie pojedynek pomiędzy zawodnikami Tymex Boxing Promotion. Z jednej strony lider teamu Robert Parzęczewski, a z drugiej trenujący w Polsce niemiecki pięściarz Sahan Aybay, który 2 lata temu dołączył do grupy prowadzonej przez Mariusza i Marcela Grabowskich i Mariusza Konieczyńskiego. Wraca na ring po 1,5-rocznej przerwie.

– To nie będzie nic odkrywczego – chciałbym dotrzeć na światowy szczyt bokserski, dlatego musiało dojść do pojedynku z Parzęczewskim. Wiedziałem, że w pewnym momencie Robert stanie na mojej drodze. Uważam go za dobrego sportowca i mam do niego szacunek. Dla mnie taka walka jest dużym wyzwaniem. Zobaczymy w którym miejscu kariery obecnie jestem. Jestem przekonany, że potrafię boksować lepiej od Parzęczewskiego, a jeśli ktoś mi nie wierzy, zapraszam do hali w Obornikach na galę Tymexu albo przed telewizory – powiedział Sahan Aybay.

W barwach Tymexu zadebiutował na początku marca 2020 roku, kiedy ogłoszono początek pandemii. W Dzierżoniowie pokonał Ukraińca Yaroslava Manuilova (3-4, 2 KO). Poźniej Sahan Aybay miał przerwę m.in. z powodów zdrowotnych.

– Do treningów wróciłem w lutym, a więc od ponad pół roku przygotowuję się do kolejnego pojedynku. Ze zdrowiem wszystko w porządku, więc mogę skupić się na pięściarstwie. Były już propozycje walk, ale niestety nie doszły do skutku. A kiedy otrzymałem propozycję boksowania z Robertem, moja odpowiedź od razu była „tak”. Chcę być najlepszy, więc chcę rywalizować z bardzo dobrymi rywalami. A jeśli chodzi o 1,5 roku przerwy, to były i góry, i dołki jak u każdego sportowca. Na pewn nie było to czas stracony – przyznał Sahan Aybay, który trenuje i we Wrocławiu, i w Niemczech.

Na Dolnym Śląsku pracuje pod okiem Dmitrija Lenkowa, wielokrotnego Mistrza Białorusi, z którym Tomasz Adamek wygrał w ćwierćfinale Mistrzostw Europy w 1998 roku. Lenkov boksował m.in. w polskiej lidze w Gwardii Wrocław.

– Potrzebowałem takiego doświadczonego trenera. A w Polsce już wiele razy walczyłem w różnych turniejach juniorskich, m.in. w Krakowie, Bytomiu i Toruniu. Większość z nich wygrałem, a w Krakowie w finale pokonałem Dominika Kidę, aktualnego Mistrza Polski w -69kg. Wiem na pewno, że polska publiczność lub walki bokserów będących na podobnym poziomie. Pamiętam też, że byłem zadowolony z pracy sędziów ringowych.

Pytany o ocenę ostatnich walk Roberta Parzęczewskiego, Sahan Aybay odpowiada: – Nie oglądałem pojedynków Roberta, bo wiem co mam robić, kiedy już stanę z nim do walki w ringu. Z trenerem Lenkovem już jesteśmy gotowi!

Na gali „Tymex Boxing Night 18” w Obornikach 24 września dojdzie do kilku bardzo ciekawych walk – m.in. miejscowy pięściarz Tomasz Nowicki spotka się z Kolumbijczykiem Joelem Julio, a o Mistrzostwo Europy wagi lekkiej Oleksandra „Sasha” Sidorenko powalczy z Serbką Jeleną Janicijević. Kamil Bodzioch spotka się z Remigiuszem Smolińskim, a Kamil Kuździeń z Argentyńczykiem Jose Luisem Castillo. W zawodowym debiucie Patryk „Gleba” Tołkaczewski, finalista Gromdy 5 w boksie na gołe pięści, zmierzy się z Michałem Bołozem, a z kolei Maksymilian Gibadło powalczy z Ukraińcem Volodymyrem Yushynem. Natomiast w debiucie w wadze junior ciężkiej Mateusz Rzadkosz będzie boksować z Ukraińcem Ivanem Yukhtą. Początek gali w Obornikach w Wielkopolsce w piątek, 24 września o g. 19:30.

admin1Tymex Boxing Night 18. Sahan Aybay: potrafię boksować lepiej od Parzęczewskiego